Lista aktualności Lista aktualności

„Sprzątaliśmy świat” w akcji „#sprzątaMY”

Tegoroczne „Sprzątanie świata” zyskało swój wyjątkowy charakter dzięki inicjatywie Prezydenta RP Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser - Dudy.

W dniu 20 września 2019 roku w godzinach od 11:30 do 13:30 sprzątaliśmy lasy na terenie Leśnictwa Wrzosy i Gutowo. W akcji uczestniczyło około 300 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Górsku, około 100 uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Toruniu oraz 15 uczniów zrzeszonych w wolontariacie w Szkole Podstawowej w Łysomicach. W wyniku akcji zebrano kilkadziesiąt worków śmieci, które w końcu wylądowały tam, gdzie ich miejsce czyli na wysypisku.

Las to ekosystem wyjątkowy.

Śmieci w lesie nie tylko szpecą krajobraz, ale są śmiertelnym zagrożeniem dla żyjących w nim zwierząt. Rozkładają się przez setki lat wydzielając do środowiska wiele niebezpiecznych substancji chemicznych, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów, są paliwem podtrzymującym ogień w przypadku pożaru lasu.

Las powinien zawsze pozostać nieskazitelnie czysty, wówczas będzie naprawdę piękny i wówczas jego rola jako naturalnego środowiska dla życia roślin i zwierząt a także miejsca rekreacji, odpoczynku, wycieczek, grzybobrania czy fotograficznych plenerów będzie idealnie wypełniona.

Pamiętajmy, że również na co dzień możemy dawać dobry przykład i inspirować innych do pozytywnego działania  biorąc udział w zapoczątkowanej przez Lasy Państwowe akcji #Zabierz5zLasu: czyli podczas pobytu w lesie zabierz i wynieś przynajmniej 5 śmieci i pochwal się tym w mediach społecznościowych i zachęć znajomych do podjęcia podobnego działania.

Za rok kolejne „Sprzątanie świata”, może wówczas śmieci już nie w ogóle nie będzie, a jeśli jednak będą, to wiemy, że na uczniów ww. szkół będzie można liczyć. Przyjdą i posprzątają to, co niektórzy mieszkańcy Torunia i okolic, a także nieliczni „pseudoturyści” wyrzucą do lasu, nie dbając o estetykę i dobro otaczającego ich środowiska.