Lista aktualności Lista aktualności

Akcja Pomóżmy Kasztanowcom 2017

Od kilku lat w akcji „Pomóżmy Kasztanowcom” biorą aktywny udział uczniowie Zespołu Szkół nr 9 z Torunia.

Przy leśniczówce w Olku rośnie kilkadziesiąt przepięknych, zabytkowych kasztanowców, które niestety od lat są nękane przez małego, ale bardzo uciążliwego motyla -  szrotówka kasztanowcowiaczka  (Cameraria ohridella).  Owad ten przeniesiony został na teren Europy z Macedonii w latach osiemdziesiątych XX wieku. Żeruje na kasztanowcach, niszcząc ich aparat asymilacyjny, powodując defoliację liści. Drzewa są osłabione, słabo kwitną i owocują, a długotrwałe występowanie szkodnika może poważnie wpłynąć na ich kondycję.  Poczwarki motyla zimują w opadłych liściach, tak więc podstawową metodą zwalczania tego szkodnika jest usuwanie i utylizacja liści. Należy to zrobić przed pojawieniem się larw, a więc do końca marca.

W tym roku, dnia 12 października przyjechała młodzież z drugiej klasy gimnazjum, a 18 października przyjechali uczniowie szóstej klasy szkoły podstawowej.

Uczniowie ochoczo zabrali się do pracy i w kilka godzin zgrabili sporą ilość liści, które następnie zostały włożone do worków. Zebrano ponad sto worków liści i w najbliższym czasie zostaną one wywiezione do utylizacji.

Po pracy uczniowie wraz z nauczycielami mogli odpocząć przy ognisku, posłuchać krótkich zajęć edukacyjnych o tym w jakim celu przeprowadza się akcję grabienia liści kasztanowców i umówić się na kolejną już wizytę  w przyszłym roku.

Dziękujemy i zapraszamy ponownie