Lista aktualności Lista aktualności

KATASTROFA W OLKU - ĆWICZENIA

W dniu 14 grudnia na przejeździe kolejowym obok leśniczówki w Olku miało miejsce niecodzienne zdarzenie.

            Odbyły się ćwiczenia zorganizowane przez Arrivę, Policję, Państwową Straż Pożarną, Pogotowie Ratunkowe, Straż Ochrony Kolei i Lasy Państwowe dotyczące działania służb ratowniczych w sytuacji katastrofy kolejowej połączonej z atakiem terrorystycznym. Celem ćwiczeń było sprawdzenie procedur, działania służb ratowniczych, weryfikację sposobów alarmowania i przepływu informacji w sytuacji nagłego zagrożenia życia i zdrowia podróżnych.

            Ćwiczenia przebiegały według następującego scenariusza: awaria autobusu na przejeździe kolejowo – autobusowym, atak terrorysty w pociągu z użyciem broni, sterroryzowanie i zranienie maszynisty, zderzenie pociągu i autobusu, obezwładnienie napastnika przez psa policyjnego, pożar i ewakuacja pasażerów i poszkodowanych.

            W ćwiczeniach brali udział obserwatorzy i goście  z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko – Pomorskiego, Urzędu Transportu Kolejowego, PKP, Starostwa Powiatowego w Toruniu, Urzędu Gminy w Łysomicach.

            Przebieg całego fikcyjnego zdarzenia był bardzo realistyczny, wzbudził duże zainteresowanie i nawet niepokój mieszkańców pobliskich miejscowości. Na szczęście to były tylko ćwiczenia, które są bardzo potrzebne aby służby ratownicze były dobrze skoordynowane i działały błyskawicznie, i bez zarzutu.